Сьогодні безм’ясні дієти, включно з веганством і вегетаріанством, набувають дедалі більшої популярності. Усе більше людей обирають такий спосіб харчування, мотивуючи це етичними переконаннями, турботою про екологію та бажанням підтримувати здоров’я. Чи справді добавки, розроблені спеціально для тих, хто дотримується рослинного харчування необхідні для підтримки здоров’я?

Вегани та вегетаріанці: у чому різниця?

Важливо розуміти відмінності між веганським і вегетаріанським способами харчування. Вегетаріанці не вживають м’ясо з рибою, але продовжують споживати молочні продукти з яйцями. Вегани дотримуються суворішої дієти, виключаючи не тільки м’ясо, а й усі продукти тваринного походження: яйця, молоко, мед.

Потенційні харчові прогалини у веганській та вегетаріанській дієтах

Насправді, збалансована рослинна дієта здатна забезпечити багато поживних речовин. Однак деякі поживні елементи можуть бути присутні у недостатній кількості або мати труднощі із засвоєнням. До таких речовин належать:

  1. Кальцій. Хоча він міститься у рослинних продуктах, капусті та броколі, його біодоступність може бути нижчою, ніж у молочних продуктах. Рослини, як шпинат, містять кальцій, але у формі, що погано засвоюється. Адекватне рішення — приймати якісні добавки для вегетаріанців, які компенсують нестачу кальцію та інших мікроелементів в організмі.
  2. Залізо у рослинах представлено у формі негемового заліза, яке засвоюється менш ефективно, ніж гемове з тваринних джерел. Для поліпшення його засвоєння необхідно поєднувати залізо з вітаміном C.
  3. Йод важливий для нормальної роботи щитоподібної залози. Вегани можуть отримувати його із морських водоростей, але вони також можуть містити ртуть та інші забруднювачі.
  4. Селен. Горіхи, зокрема бразильські, містять селен. Проте рівні цієї речовини варіюються залежно від ґрунту, в якому росли горіхи.
  5. Цинк присутній у насінні, горіхах, цільних злаках і бобових, але засвоєння може бути обмежене через фітати, що є в багатьох рослинних продуктах. Це означає, що його біодоступність може бути низькою.
  6. Білок. Якість і кількість білка у веганській дієті також заслуговує на увагу. Хоча багато продуктів, як соя, бобові, горох та кіноа, є джерелом білка, важливо переконатися, що вони містять необхідну кількість амінокислот.

Для підтримки здорового рівня йоду, селену і цинку можна додатково приймати дієтичну добавку Iodine Tyrosine Metagenics. Це комплекс, який сприяє оптимальній роботі щитовидної залози. Він допомагає регулювати енергетичний обмін, підтримує здоров’я мозку та нервової системи, а також зміцнює імунітет.

Омега-3 жирні кислоти

Омега-3 кислоти (DHA і EPA) є важливими для роботи мозку, серця та загального здоров’я. Основні їх джерела — риба та риб’ячий жир, які виключені з раціону веганів і вегетаріанців. Хоча лляне насіння та чіа містять ALA, тип Омега-3, його ефективність значно нижча, ніж у DHA та EPA. Добавки з мікроводоростей можуть допомогти заповнити цей дефіцит.

Вітамін B12

Вітамін B12 допомагає виробляти червоні кров’яні тільця і підтримують роботу нервової системи. Він природно зустрічається лише в продуктах тваринного походження. Дефіцит B12 може призвести до анемії та проблем з нервовою системою. Тож тим, хто дотримується веганської чи вегетаріанської дієти, важливо вживати цей вітамін у вигляді добавки.

Вітамін D

Вітамін D важливий для здорових м’язів, кісток, імунної системи. Основним його джерелом є сонячне світло, але в умовах недостатнього освітлення або в зимовий період більшість людей, включаючи веганів і вегетаріанців, потребують додаткових джерел. Тому його також важливо приймати у період з жовтня по травень. 

При виборі нутрицевтиків, ретельно вивчайте склад добавки — скільки саме мікроелементів і вітамінів ви отримуєте з кожної капсули. А також звертайте увагу на якість добавок. Обирайте ті, які пройшли ретельні дослідження та виготовлені за передовими технологіями, щоб гарантувати ефективність кожного компонента.